2 kwietnia, w trzecią rocznicę śmierci naszego Patrona
cała społeczność szkolna zgromadziła się w Kościele Parafialnym w Pysznicy na wspólnej modlitwie. Po Mszy Świętej, sprawowanej w intencji Jana Pawła II, młodzież zapaliła znicze pod obeliskiem upamiętniającym pierwszą rocznicę odejścia Ojca Świętego. Uczniowie kształcenia zintegrowanego oraz klas IV-VI, w dowód szacunku i wdzięczności ofiarowali Patronowi życzenia w formie wielobarwnych serc. Wokół tablicy poświęconej szkolnemu Patronowi "rozbłysły kolorem" ciepłe słowa, dobre uczynki i postanowienia. Radosny blask dziecięcych prac w formie wielobarwnych serc, to hołd złożony Patronowi, a zarazem próba podążania Jego szlakami pełnymi radości nadziei i miłości oraz próba otarcia żałobnych łez pamiętających 2 kwietnia 2005 r.

   
 


Dnia 2 października 2008 r. odbyła się VIII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. W spotkaniu wzięło udział ponad 516 szkół z całej Polski. Pielgrzymi zapełnili plac przed Wałami Jasnogórskimi. Wśród nich widoczni byli również przedstawiciele Zespołu Szkół w Pysznicy. Naszą szkołę reprezentowało 43 uczniów, 3 nauczycieli oraz ksiądz katecheta.
Najważniejszym punktem spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II była Msza Święta sprawowana na Wałach Jasnogórskich pod przewodnictwem ks. bpa Zygmunta Zimowskiego, Biskupa Radomskiego. Po zakończeniu Eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI. Każdy pielgrzym otrzymał różaniec oraz inne pamiątki, które poświęcił Ksiądz Biskup po liturgii Mszy Świętej.

W programie Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II przewidziano modlitwę poszczególnych grup przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zwiedzanie miejsc świętych Klasztoru. Nasi uczniowie udali się do Skarbca Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze, do Sali Rycerskiej i oczywiście do Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. W Auli Jana Pawła II odbyła się konferencję poświęconą Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II (z okazji 10-lecia jej istnienia), na której był obecny nasz przedstawiciel.
O godzinie 16.00 pielgrzymi pyszniccy wyruszyli w drogę powrotną. Podczas czterogodzinnej podróży autokarowej był czas na wspólną modlitwę różańcową oraz śpiew pieśni religijnych.

   
 


16 października w Zespole Szkół w Pysznicy obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczystość, w której udział wzięła cała społeczność szkolna, rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II. Po Mszy Świętej uczniowie ofiarowali swojemu Patronowi program słowno - muzyczny. Następnie w szkole odbyły się zajęcia warsztatowe po hasłem "Od was zależy przyszłość".
Z okazji VIII Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego, Święta Szkoły oraz 30 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską, zostały przeprowadzone konkursy: wiedzy o Patronie oraz plastyczny pod hasłem "Jan Paweł II wychowawca młodych". Prace plastyczne zostały wyeksponowane w Kościele Parafialnym w Pysznicy oraz wydane w formie okolicznościowej antologii.
"Jan Paweł II wychowawca młodych" antologia prac plastycznych zobacz więcej >>
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie w konkursie wiedzy o Patronie zobacz więcej >>

Jak co roku dzień 16 października w sposób szczególny wpisał się w kalendarz pierwszoklasistów. Tego dnia nasi najmłodsi uczniowie zostali uroczyście pasowani na ucznia i przyjęci do społeczności uczniowskiej noszącej imię Jana Pawła II.

   
 


Kolejna edycja Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży została zrealizowana w zmienionej formie. Ponieważ konkurs stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym organizowanym w Gminie Pysznica, dlatego od dwóch lat znalazł swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez i uroczystości gminnych o zasięgu regionalnym. Ze względu na rosnące zainteresowanie oraz ciągłe rozszerzanie jego zasięgu, VIII przegląd został ogłoszony jako Międzywojewódzki Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Wolność niejedno ma imię”. Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.

Młodzi artyści, w pracach plastycznych i literackich mogli przedstawić "WOLNOŚĆ" jako:
- Wysiłek praojców na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny w celu odzyskania, a także zapewnienia wolności.
- Świadome i odpowiedzialne wybory życiowej drogi pełne twórczej pasji i odważnych planów.
- Poszanowanie drugiego człowieka, relacje międzyludzkie pozbawione agresji i przemocy.
- Radosną młodość bogatą w pomysły na lepszy, szczęśliwy świat, odważnie kreująca wizje nowego jutra.

Na konkurs wpłynęło 235 prac plastycznych z szesnastu szkół podstawowych, z dziesięciu szkół gimnazjalnych i z dwóch szkół ponadgimnazjalnych z województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz ze Słowacji. Na wystawę zakwalifikowano 68 prac. Nadesłane prace ocenił artysta plastyk ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli Pan Józef Sroka.
Na konkurs poetycki wpłynęło 113 utworów poetyckich z dwunastu szkół podstawowych, z jedenastu szkół gimnazjalnych i pięć utworów ze szkoły ponadgimnazjalnej. Wiersze ocenił Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Kultury poeta ks. dr Marian Balicki. Ogółem w artystycznych zmaganiach /literackich i plastycznych/ pojawiy się twórcze wypowiedzi dzieci i modzieży z 36 szkół.
W Antologii prac plastycznych i literackich "Wolność niejedno ma imię" zamieszczone zostały nagrodzone i wyróżnione prace /15 wierszy i 40 prac plastycznych/. Antologię otrzymali zaproszeni goście, dyrektorzy i przedstawiciele szkół, opiekunowie artystyczni, sponsorzy oraz laureaci przeglądu.

       

Świętowanie finału przeglądu w dniu 27 października 2008 r. wszyscy uczestnicy rozpoczęli wspólną modlitwą podczas Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Krzysztof Sudoł. Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole, gdzie zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić pokonkursową wystawę oraz wysłuchać części artystycznej przygotowanej przez pysznicką młodzież. Była to głęboka refleksja nad szeroko pojętą wolnością, próba odpowiedzi na pytanie czym jest dziś wolność dla młodego człowieka. Znakomitym tłem do wyśpiewanych słów o wolności, wzbogaconych cytatami Jana Pawła II była prezentacja multimedialna. Po zakończeniu części artystycznej miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród uczestnikom przeglądu. Miłym akcentem kończącym uroczystość było spotkanie integracyjne uczestników przeglądu oraz zaproszonych gości, które jednocześnie stało się doskonałą płaszczyzną zacieśniania współpracy i wymiany doświadczeń.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych uczestników przeglądu zobacz więcej >>
"Wolność niejedno ma imię" antologia prac plastycznych i literackich zobacz więcej >>
Sponsorzy
zobacz więcej >>

Przegląd sfinansowany został ze środków Województwa Podkarpackiego, Gminy Pysznica oraz licznych sponsorów.

   
 


Sukcesy uczniów wynikające z pracy wychowawczej ściśle związanej z Patronem Szkoły:

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II
- wyróżnienie w kategorii klas I – III (w eliminacjach ogólnopolskich ) - Magdalena Wandas
- II miejsce w kategorii klas I – III (w eliminacjach regionalnym) - Magdalena Wandas
Międzywojewódzki Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży
Plastyka
- wyróżnienie w kategorii kl. I-III – Izabela Szkutnik
- wyróżnienie w kategorii kl. I-III – Eliza Siembida
- wyróżnienie w kategorii kl. IV-VI – Zuzanna Tofil
- I nagroda w kategorii gimnazjum – Marcin Olak
- wyróżnienie w kategorii gimnazjum – Sylwia Jędrusińska
Poezja
- I nagroda w kategorii kl. IV-VI – Ilona Golec
- II nagroda ex aequo w kategorii kl. IV-VI – Kacper Piechniak
- wyróżnienie w kategorii gimnazjum – Marcin Sudoł
XV Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
- II nagroda - Dominika Rostek
- II nagroda - Klaudia, Magdalena i Kacper Sroka.
- III nagroda - Michał Janowski i Wojciech Janowski
- wyróżnienie - Dominika Dołowy, Marcin Sudoł, Michał i Maciek Sudoł

   


Zespół Szkół w Pysznicy ul.Wolności 324 / 37-403 Pysznica / tel. (0-15) 841-00-26 / e-mail szkola@ pysznica.pl / webmaster Władysław Szpunar